Hakkında

Saner Gülsöken

Ankara’da doğdu ve okudu. Fotoğraf makinesi ile ilkokul sıralarında tanıştı. Eski bir fotoğrafçı olan amcasının hediyesi fotoğraf makinesi ile çektiği fotoğrafları evde kurduğu karanlık odada tab etti:

‘’Şimdilerde fotoğraf çekmeye başlayan kişilerin pek çoğunun ismini bile duymadığı aletler, eczacı titizliği ile hazırlanan kimyasallar, kırmızı ışıkta yapılan çalışmalar hele agrandisör ile yapılan pozlama sonrası, fotoğraf kağıdını birinci banyoya attığında belirmeye başlayan görüntünün heyecanı…’’

Üniversite yıllarına kadar fotoğraf amatör bir tutku olarak devam etti. 1987 yılında Aziz Nesin’in kurduğu Ekin-Bilar A.Ş. fotoğraf seminerleri ile ilk ciddi fotoğraf eğitimini aldı, ardından İbrahim Demirel’in asistanlığını yaptı, atölyesinde çalıştı.
1990’lı yıllarda serbest fotoğrafçı/yazar olarak gezi dergileri ile çalışmaya başladı.
2001 yılında şehir hayatını terk edip, önce Kaş ardından Bodrum’a taşındı ve deniz-tekne-yelken yarışlarına merak sardı. 2006 yılında Yacht Türkiye dergisi Bodrum muhabiri olarak çalışmaya başladı, 2008 yılında Motor Boat & Yachting dergisine transfer oldu.

Halen Bodrum’da hiç bir kişi, kurum ve kuruluşa bağımlı olmadan yaşıyor.

BODFAD, Bodrum Fotoğraf Amatörleri Derneği kurucu üyesi.
Denizi Pişirdik sanat gurubu üyesi.

saner gulsoken