Geri Dönüşüm

Kavramsal sanatın eleştirel dilini sonuna kadar kullanmaya gayret eden film, deniz üzerinde yüzen bir klozet sahnesiyle başlayıp Titanic filminin akıllarda kalan sahnesini kullanarak toplumdaki lüks tüketime gönderme yapıyor.

2001 yılından bu yana sualtında seramik sergileri düzenleyen “Denizi Pişirdik”, 2007 yılında bir ilke daha imza attı; Batıkta Sergi!
Denizi Pişirdik, 4. Uluslararası Bodrum Film Festivali’ne paralel etkinlik olarak düzenlediği sergiyi, resif oluşturması amacıyla ile batırılan SG 115 gemisinde, Geri Dönüşüm-Recycling temasıyla ortaya koydu.

Kavramsal Sanat alanında etkinliklerini sürdürmeyi hedefleyen Denizi Pişirdik, Geri Dönüşüm –Recycling temalı bu sergide, görevini tamamlayıp başka bir işlev üstlenen SG 115 gemisinden hareketle geri dönüşümün önemine dikkat çekmeyi hedeflemiştir. Bu sergide; dünyanın sorunu olan çöp dağlarının geri dönüşüm projeleriyle nasıl kazanılabileceği konusu gündemden düşmezken, bunun ciddiyetini kavrayamayan tüketim toplumuna alaycı bir gönderme yapılmıştır. Recycling Sergisi, uzun soluklu bir sualtı sergisi olmaktan çok bir senaryo çerçevesinde çekilecek sualtı filmiyle 4. Uluslararası Bodrum Film Festivali’nde daha geniş kitlelere ulaşmak amacı ile gerçekleştirilmiştir.

UWAW, UnderWater Art Works bünyesinde ki “Denizi Pişirdik” ekibinden; İnci İyibaş, Alp Çağpar, Bengiz Özdereli, Nezir İçgören ve Saner Gülsöken’in ortak çalışması olan sergi festivalle aynı tarihler, 15–21 Haziran 2007 arasında, sualtında kalmış ve festivalin açılışında gösterilen kısa film, festival boyunca izleyenler ile buluşmuştur.